The OWFRankingsResultsHSPics/VidsMisc.ORWAYOWC
 

Yes I'm doing the rankings again after a year off. Things in my life have slowed down a little, so now I have more time to dedicate to the rankings. However, all I ask is, if you've enjoyed the rankings over the years, to take the time to make a small donation, located at the link below. Email me, if you'd like to mail a check. This is not required to use the website, but if I can at least cover the costs of keeping the site going, the wife will be happy. And a happy wife, makes for a happy marriage. :) Thanks and good luck to everyone this season.

Price Options

2013-14 2A Final Rankings/Comparison by Richard Rockwell  3/6/2014
Number in ( ) are the Wrestler of the Year points
New OWF Message Board  Wrestler of the Year Info

State Placers in Bold

106

1 Christopher Munoz Fr Culver 16-7(100) Beat Smith, Lost Chester, 1st SP3
2 Ryan Smith So Heppner *1 31-10(305) Beat Doyle, Lost Rockwell 2X, Chester, Munoz, 1st PE, SP4, BEO, State

3 Justin Doyle Fr Monroe *2 33-4(315) 1st CL, Gervais, BC, Harrisburg, Monroe, SP1, 2nd State
4 Jordan Whittles Fr Nestucca 22-13(90) Lost Doyle, 2nd Hagerty, SP1, 3rd Culver, BB
5 Dylan Duncan Fr Oakland 17-6(120) 1st SP2, 2nd DC
6 Taylor Bright Fr Gold Beach 20-15(55) 2nd SP3, 3rd MP, RV

7 Blake Butler So Pine Eagle *3 14-13(40) Lost Smith, 2nd PE, SP4, 3rd State
8 Wyatt Waldron So North Lake *4 11-9(20) 2nd SP3, 4th State
 
113

1 Kaleb Ballard So Monroe *1 *4 10-2(130) Lost Fine, Sherman, 1st Jefferson, SP1, 2nd CL, Monroe, 4th State
2 Ricky Esparza Jr Glendale *2 *3 20-3(140) Lost Turner, 1st SP2, 3rd State
3 Marco Retano Fr Culver *1 31-10(290) Lost Johnson, 1st JoHi, SP3, State, 3rd Culver, AI, FB

4 Kyle Bateman Fr Monroe 7-2(70) Lost Davison, 1st CL, 2nd Monroe, SP1
5 Daniel Colton Sr Union *2 6-9(55) Lost Rayo, 1st SP4, 2nd PE, State
6 Shawn Richardson So Oakridge 1-1(20) 2nd SP2
7 Jacob Branson Fr Central Linn 1-1(20) 2nd SP3
8 Josh Devore So Union 11-9(30) 2nd SP4

120
1 Joe Fine Jr Oakridge *2 *1 *1 32-2(325) Beat Ballard, 1st Culver, CL, SP2, State

2 Dustin Ramge So Crane *2 *2 36-3(180) Beat Silva, Ballard, 1st JoHi, SP4, 2nd State
3 Tyler Sherman Jr Monroe *3 8-1(135) Beat Ballard, Clayton, Lost Winsted, 1st Monroe, SP1, 2nd Jefferson
4 Wes Turner Fr Gold Beach *3 25-13(95) Beat Clayton, Esparza, Lost Ramge, Fine 2X, 2nd SP2, 3rd RV, State
5 Matt Clayton Sr NKN *3 *4 16-17(20) Lost Earlywine, 2nd SP1, 4th State

6 Robin Archer Fr Santiam 5-1(85) 1st SP3, 2nd BB
7 Seth Abbas Fr Culver 15-18(-10) 3rd JoHi
8 Clay Johnson Fr Grant Union 14-15(15) 2nd SP4
  
126

1 Bobby Butler Fr Siletz Valley *3 33-4(270) Beat Winsted, Sherman 2X, Officer, Clayton, Lost Winsted, 1st Lutz, Monroe, SP1, 2nd Springfield, 3rd State
2 Jared Lemmon Sr Heppner *2 *2 *1 34-3(345) Beat Clark, Sherman, Lamborn, Schaffner, 1st JoHi, SP4, State, 3rd FB
3 Saxton Schaffner Fr Culver *2 31-12(230) Beat Lamborn, Lost Bannon, Lilly, 1st SP3, 2nd Culver, AI, State, 3rd FB

4 Andrew Lamborn Sr Crane *3 *4 36-13(190) Lost Conlon, Sherman, Lemmon, 2nd SP4, 3rd JoHi, 4th State
5 TJ Hooks So Oakridge 10-2(100) 1st CL, SP2
Eli Officer Sr Myrtle Point * * *2 6-3(50) Lost Butler, Swinehart, 1st MP, 2nd SP2
7 Chris Ralston So Monroe 27-13(110) 2nd Jefferson, SP1

8 Tyson Burchfield Jr Central Linn 5-1(55) 1st CL, 2nd SP3

132
1 Bolt Anglen Sr Culver *3 *1 *2 26-5(275) Beat Freeman, Skramstad, 1st Culver, AI, JoHi, SP3, 2nd State
2 Alejandro Quintana Sr NKN *2 32-7(190) Beat Perdue, Lost Avilez, 1st SP1
3 Jake Clark Jr Crane *4 *4 *4 41-8(160) Beat Pardue, Lost Lemmon, 1st SP4, 2nd AI, JoHi, 4th State
4 Chasen Clayton Sr Lowell *3 *1 31-8(295) Beat Anglen, Lost Quintana, Butler, 1st SP2, State, 2nd Monroe
5 Tommy Harvey Fr Lowell *3 24-14(115) Beat Sherman, Lost Anglen, 2nd Culver, SP2, 3rd State

6 Jason Bouslaugh Jr Vernonia 10-8(30) 2nd SP1
7 Nate Beckstrand Jr Hosanna Christian 2-1(25) 2nd SP3
8 Damian Hernandez Jr Elgin 2-1(25) 2nd SP4


138
1 Tucker Davis Jr Culver *1 *1 *3 10-2(130) Beat Roath, Lost Damewood, 1st SP3, 2nd Culver, AI
2 Brandon Hawes Fr Culver 11-4(70) Beat Skramstad, 2nd SP3, 3rd FB
3 Austin Dalton Sr Monroe *3 *1 43-7(355) Beat Romig, Lost Bearden, 1st Jefferson, SP1, State, 2nd Monroe
4 Austin Roath Jr Crane *4 23-7(140) Lost Baker, Davis, 1st SP4, 3rd JoHi
5 Logan Romig Sr NKN *3 *4 *2 36-6(245) Beat Clayton, 1st NKN, 2nd SP1, 3rd Culver
6 Colby DeVasier Sr Oakland *4 23-9(125) 1st SP2
7 Justyn Barton Fr Lowell 5-2(40) 2nd SP2
8 Jeff Rice So Pine Eagle 21-15(50) 2nd SP4

145

1 Clay McClure Jr Culver *4 *1 *1 37-5(425) Beat Avilez, Cardwell, Sepulveda, Bender 2X, Lost Barnes, Flagor, Molinari, 1st Culver, AI, JoHi, SP3, State, 2nd FB
2 Kyle Bender Sr Culver *3 *2 26-10(120) Lost Winebarger, 2nd AI, SP3, State

3 Austin Baker Sr Monroe *4 *4 36-7(220) 1st Monroe, SP1, 3rd CL, 4th State
4 Ian Piatt Sr Oakland 29-9(155) 1st SP2

5 Damian Young Sr Vernonia 7-4(40) 2nd SP1, 3rd Hagerty
6 Corey Jenkins Sr Crane *3 41-14(175) 1st SP4, 3rd State
7 Keith Phillips Jr Crow 27-12(95) 2nd SP2
8 Shane Miller Sr Adrian 19-12(65) 2nd Elgin, SP4

152

1 Josh Cardwell Sr Lowell *2 *1 *1 30-4(295) Lost McClure, 1st Monroe, SP2, State
2 Josue Avilez Sr Central Linn *3 *2 *2 20-4(200) Beat Quintana, Lost McClure, McNichols, 1st CL, SP3, 2nd Culver, State

3 Levi Vincent Sr Culver 17-9(75) Beat McNichols, Lost Ferder, Avilez, 2nd SP3

4 Treston Maben Sr Heppner *4 24-7(150) 1st SP4, 2nd Muilenberg
5 Chris Whitorth Sr Knappa *4 26-12(125) 1st SP1, 4th State

6 Cale Edmunds Fr Oakridge *3 24-8(80) 2nd SP2, 3rd State
7 Michael Bouslaugh Jr Vernonia 5-6(15) 2nd SP3
8 Jaydon McKay So Elgin 2-1(25) 2nd SP4


160
1 Taylor Davis Sr Triangle Lake *4 *3 24-5(180) Beat Ballentine, 1st CL, SP3, 2nd Monroe
2 Robby Ballentine Jr Waldport *2 23-3(225) Beat Forrester, McNichols, Lost Davis, 1st Culver, CL, JC, 2nd SP3

3 Daniel Best Sr Central Linn *4 26-9(140) Beat McNichols, Lost Anderson, 1st Monroe, SP3, 2nd CL
4 Austin McNichols Sr Lowell *2 *2 *1 38-4(380) Beat Avilez, Lost Ballentine, Vincent, Best, 1st SP2, State, 2nd Culver, Monroe, 3rd SNC
5 Jared Wilcox Sr Enterprise 8-1(90) Lost Whitworth, 1st SP4

6 Tyler Tandy So Imbler 16-12(40) 2nd SP4
7 Jayce Bingham Jr Oakland 20-6(90) 2nd SP2
8 Chandler Jeppsen Fr Central Linn 2-1(25) 2nd SP3

170
1 Derek Carl Sr Gold Beach *2 *3 *1 44-4(475) Beat Rubio 2X, Davis, Lost Harvey, 1st RV, Del Norte, Eureka, Sutherlin, Corning, SP2, State, 2nd GP, 3rd Culver
2 Chad Witty So Union *4 *4 19-3(180) 1st Elgin, JoHi, SP4, 4th State

3 Wyatt Stover Sr Monroe *2 35-5(250) 1st Monroe, SP3, 2nd State
4 Kyle Easterly Sr Culver 19-9(120) 1st FB, SP3
5
 Gabe Anderson Sr Lowell *3 11-9(40) Lost Stover, 2nd Monroe, SP2, 3rd State
6 Estaban Gutierrez Jr Culver 6-8(10) 2nd SP3
7 Logan Patterson Sr Knappa 22-18(40) 2nd SP3
8 Daniel Parker Sr Enterprise 19-21(10) 2nd SP4
 
182 
1 Tanner Harvey Jr Lowell *4 *1 *1 38-2(445) Beat Carl, Woodward, Winningham, Hills, Swan, 1st Culver, Monroe, SP2, State, 3rd SNC

2 Grant Chapman Fr Lowell *3 22-11(90) 2nd SP2, 3rd Monroe, State
3 Nathan Parks Sr Nestucca 9-3(90) 1st SP3, 3rd Hagerty
4 Isaias Gutierrez Sr Culver *2 22-14(95) Lost Chapman, 1st SP3, 2nd JoHi, State
5 Kyle Aldrich Sr Heppner 27-13(125) 1st SP4
6 Clayton Duckworth Sr Crane *4 15-16(25) 2nd JoHi, SP4, 4th State
7 Samuel Huot Sr Vernonia 8-7(25) 2nd SP3
8 Cody Quinton Sr Santiam 8-4(40) 2nd SP3

195
1 Phillip Morgan Sr Bonanza *1 *2 *1 *1 6-0(175) 1st SP3, State
2 Angus Swan Jr Oakland *1  *2 27-3(225) Beat Staigle, Lost Harvey, Wilson, 1st Willie, SP2, 2nd Sutherlin, State

3 Matthew Staigle Sr Enterprise *2 *4 31-6(210) Lost McCallum, Tardif, Swan, 1st Elgin, JoHi, SP4, 4th State

4 Thomas Keeler Jr Gold Beach *3 34-12(120) Lost Fleming, Pomeroy, 2nd Culver, RV, SP2, 3rd Corning, State
5 Nate Truax Sr Knappa 17-8(100) 1st SP3
6 Calvin Bradberry Sr Monroe 31-6(205) Lost Harvey, 1st Monroe, Gervais, ND, Jefferson, 2nd SP3

7 Mitch Adams Sr Culver *4 15-9(40) Lost Morgan, 2nd SP3, 3rd AI
8 Taylor Tandy Sr Imbler 14-4(80) 2nd SP4, 3rd Muilenberg, JoHi

220
1 Colin Cash Sr Lowell *2 *2 23-8(145) Beat Ballard, 1st SP2, 2nd State, 3rd Culver
2 Wyatt Warnock Sr Enterprise *3 *4 37-5(215) 1st Muilenberg, Elgin, JoHi, SP4

3 Joseph Ballard So Monroe * *1 31-4(340) Beat Cash, Lost Larson, Parazoo, Cash, 1st Jefferson, CL, SP3, State, 2nd Monroe
4 Michael Casey Sr Crane *3 12-6(60) Lost Hendrix, Warnock, Ballard, 2nd JoHi, SP4
5 Killian Gregg Sr Santiam 13-3(65) 1st SP3, 3rd State
6 Trenton Clark Sr Crow 4-1(50) 1st CL, 2nd SP2

7 Anthony Ramirez Fr NKN 10-13(10) 2nd SP3
8 Brennan Mestas So Bonanza 4-1(

285
Caleb Batease Jr Grant Union *3 *6 *1 28-2(335) Beat Hendrix, 1st Muilenberg, JoHi, SP4, State, 3rd Elgin
2 Josh Hendrix Jr Culver *2 33-6(230) Beat Casey, Lost Batease, Garcia, Williams, 1st Culver, AI, SP3, 2nd JoHi
3 Ben Baker Jr Monroe *4 24-7(185) 1st Jefferson, CL, Gervais, SP3
4 Josh Eugenio Jr Santiam 1-1(20) 2nd SP3
5 Tucker Wright Sr Grant Union *3 18-10(50) 2nd SP4
6 Keegan Scott Sr Knappa 12-20(-30) 2nd SP3
7 Isaac Godfrey So Myrtle Point 1-0(60) 1st SP2
8 Chilton Dill Fr Glendale 4-4(20) 2nd SP2

2013-14 2A Team Rankings/Actual
1 Culver 182  1st 152

2 Monroe 133   3rd 102
3 Lowell 98   2nd 142
4 Crane 77   4th 54.5
5 Enterprise 71   14th 22
6 Oakridge 52   7th 38
7 Gold Beach 50   6th 46
8 NKN 41   9th 30
9 Heppner 34   5th 50

 
 
Sign Guest Book  View Guest Book 

The Oregon Wrestling Forum
337 NE Marshall Loop
Boardman, OR 97818
541-720-6003
Email: rrockwell@theowf.net
Copyright 2005-2008

Design Your Own Website, Today!
iBuilt Design Software
Give it a try for Free