The OWFRankingsResultsHSPics/VidsMisc.ORWAYOWC
 

Yes I'm doing the rankings again after a year off. Things in my life have slowed down a little, so now I have more time to dedicate to the rankings. However, all I ask is, if you've enjoyed the rankings over the years, to take the time to make a small donation, located at the link below. Email me if you'd like to send a check. This is not required to use the website, but if I can at least cover the costs of keeping the site going, the wife will be happy. And a happy wife, makes for a happy marriage. :) Thanks and good luck to everyone this season.

Price Options
2013-14 5A Final Rankings/Comparison by Richard Rockwell  3/9/2014
Number in ( ) are the Wrestler of the Year points
Wrestler of the Year Info

State Placers are in bold

106

1 Cody Bibler Sr Dallas *1 *3 37-2(375) Beat Lacy, Mesa, Wendell, Lost Grahn, Tarvin, 1st CC, PacCoast, Resers
, SP3
2 Ethan Wendell Fr Liberty *4 33-8(210) Beat Htoo, Sobel, Duhn, Morrell, Lost Bibler, Lacy, 1st Dallas, S Albany, SP1, 2nd Maui

3 Isaiah Aguilar Fr Hermiston 26-7(150) Beat Tarvin, 1st SP2
4 Liam Tarvin So Hermiston *1 37-13(260) Beat Bibler, Lost Ishihara, Libolt, Aguilar, 2nd SP2, 3rd Rollie Lane
5 Zack Howe Sr Mt View 32-10(150) 1st Bend, Putnam, SP4 2nd AI
6 Connor Duhn So Mt View *2 32-9(175) Lost Htoo, 1st AI, BB, Bend, Putnam, 2nd SP4
7 Jessica Dehart Jr Hood River Valley 27-14(75) 3rd SP2

8 Simon Brown Fr Cleveland *5 29-8(165) Beat Rockwell, Lost Mesa, Sue 2X, Htoo, 1st York, OC, 2nd Liberty, Elks, PIL, 4th SP2
9 Boston Merrifield So Silverton *6 28-13(85) 3rd SP3
10 Austin Doescher Fr Redmond 18-14(20) 3rd SP4
11 Mikey Johnson Fr Eagle Point 15-12(30) 1st RV
, 4th SP4
12 Tyler Cooper Fr St Helens 26-5(140) 1st Beisell, 2nd SP1
13 Tristan Lanier Fr Silverton 10-5(45) 2nd SP3

14 Edin Zepeda Sr Sandy 20-6(80) 3rd SP1
15 Hector Ramirez So Sandy 4-2(10) 4th SP1
16 Michel Vazquez So Woodburn 4-2(10)
4th SP3
 
113

1 Andrew Nelson Sr Lebanon * *4 *1 35-11(295) Beat Lacy, Reed,  Jolley, Lost Peterson, 1st HillHi, SP3
2 Austin Reed Sr Silverton 32-10(155) Beat Holcomb, Ishihara, Fuentes, Lost Cytrynbaum, 2nd Elks, SP3, 3rd HillHi
3 Halen Jolley So Sherwood *5 *2 20-5(130) Beat Grahn, Lost Holcomb, 1st SP1
4 Kyle Grahn Jr Sandy *4 27-9(145) Beat Bibler, Ishihara, Wagner, Lost Jolley, 1st Larson, 2nd SP1
5 Nolan Miller Jr Dallas *5 28-17(40) Beat Hendon, Holcomb, Ishihara, Lacy, Lost Wagner, Coulter, 3rd SP3
6 Jorrin Ishihara Sr Churchill * *6 25-9(155) Beat Tarvin, Tollen, Lost Coulter, Grahn, Reed, Fuentes, 1st Milwaukie, SP4, 2nd Willamette

7 Derrick Tollen So Churchill *3 *3 11-7(40) Beat Holcomb, Torres, Lost Schaffner, Wagner, Marquez, Morrell, Ayers, 2nd Elks
8 JT Lacy So Lebanon *6 27-10(90) Lost Nelson, Bibler, 2nd HillHi, 3rd Rose, 4th SP3
9 Haidon Allen Fr St Helens 28-7(145) Beat Peterson, Reed, Lost Bergeson, 2nd Tigard, Milwaukie, 3rd SP1
10 CJ Hendon Fr Hermiston 20-18(65) Beat Demissie, Lost Miller, 1st SP2
11 Christian Torrico Jr Eagle Point 14-8(45) Lost Ishihara, 2nd RV, 3rd EP, SP4
12 Anthony Gray Jr Jefferson 3-1(30) Beat Holcomb, 2nd SP2
13 Tristan Holcomb Jr Pendleton * 26-9(165) Beat Rohan, Ishihara, Lost Fuentes, Reed, Gray, 1st FB, 2nd Bob Mars, Muilenberg, Liberty, York, 3rd SP2
14 Haig Brown Jr. Sr Jefferson * 23-8(90) 1st Owings, 4th SP2
15 Ivan Valle Jr Eagle Point 11-6(30) 4th SP4
16 Trevor Wonderly So Parkrose 9-8(5) 4th SP1

 
120

1 JT Ayers Jr Churchill *2 *2 *2 27-2(340) Beat Conlon, Tollen, Lost Libolt, Wyse, 1st Willamette, Elks, Milwaukie, SP4, 2nd CC
2 Isaac Aguilar Sr Hermiston *5 *2 *2 *1 9-0(195) 1st SP2

3 Morgan Holcomb Fr Pendleton *3 32-7(215) Beat Wagner, Lost Palos, Tollen, Poppen, Schilling, Aguilar, 1st Muilenberg, FB, 2nd SP2, 3rd Liberty, York
4 Dakota Peterson Jr Sandy * *4 32-10(180) Lost Ayers, 1st SP1, 2nd Liberty, 3rd Larson
5
Andy Wagner So Hermiston *2 32-14(100) Beat Tollen, Lost Wyse, Mode, Grahn, Holcomb, 3rd SP2
6 Austin Rystedt Jr Redmond *5 22-13(65) 2nd SP4
7 Carlos Velasco Jr Woodburn 4-0(75) 1st SP3
8 Shepal Meman Jr Wilson *6 30-4(145) 1st PIL, 4th SP2

9 Kevin Snyder Jr Springfield 17-12(35) 3rd SP4
10 Cameron Alley Fr Lebanon 3-1(30) 2nd SP3
11 Michael Hammond So Eagle Point 16-15(10) 3rd GP, 4th SP4
12 Brice McDonald So Putnam 20-10(70) 2nd SP1
13 Alec Lathrop So Lebanon 5-1(30) 3rd SP3
14 Hayden Koprowski Jr Sherwood 14-13(15) 3rd SP1
15 Austin Miller So Sandy 6-5(5) 4th SP1
16 Temoatzin Lopez So Woodburn 4-2(10) 4th SP3
 
126 

1 Christian Marquez Jr Hood River Valley *3 *1 27-4(380) Beat Baccay, Lister 2X, Tollen, Rockwell, Wyse, Lost Williams, 1st Elks, SP2, 2nd CC
2 Austin Lister Sr Wilson *1 *2
*3 7-2(45) Lost Marquez 2X, 2nd SP2
3 Matt Hoffenbredl Jr Dallas *1 *1 *2 11-3(95) Lost Shinkle, Rich, 1st SP3

4 Valen Wyse Fr Hermiston *5 37-15(155) Beat Wagner, Ayers, Lost Bannon, Marquez, 3rd Rollie Lane, SP2
5 Levi Pomeroy Jr Eagle Point * 22-8(180) Beat Blough, Perez, Hook, Lost Ayers, Perez, Baccay, Thomas, 1st RV, SP4, 3rd GP
6 Gabriel Blough So Churchill *6 30-4(200) Beat Jackson, Hurd, Lost Pomeroy, Mode, Nelson, 1st Willamette, Milwaukie, 2nd SP3

7 Jess Hatfield Jr Sherwood 25-8(145) Beat Rystedt, Lost Wyse, 1st SP1
8 Jonathan Morrell Jr Sandy * 21-12(65) 2nd SP1
9 Kasey Beuschlein Sr Bend 19-10(70) Beat Perez, 1st AI, 3rd SP4
10 Eddie Perez Sr Eagle Point *5 *4 9-4(40) Beat Pomeroy, Lost Pomeroy, 2nd RV, 3rd EP, 4th SP4

11 Abe Richmond Jr West Albany 3-1(30) 2nd SP3
12 Marco Vasquez-Santos So Woodburn 4-1(25) 3rd SP3

13 Michael Bowen So St Helens 26-19(45) 3rd SP1
14 Jordan Villareal Jr South Albany 9-5(30) 2nd Owings, 4th SP3
15 Ray Hernandez Sr Parkrose * 17-14(15) 4th SP1
16 Brandon Gastelum-Plata Jr Cleveland 13-13(0) 4th SP2
 
132

1 Alex Rich Jr Crescent Valley *1 *1 *1 41-1(470) Beat Hoffenbredl, 1st Springfield, GP, EP, Elks, SP3, 2nd SNC
2 Jasiah Williams So Jefferson *3 *2 30-1(285) Beat Marquez, 1st CC, Owings, PIL, SP2

3 Charlie Vandetta Sr Lebanon * *5 *6 *4 17-3(115) Beat Voigt, 1st Rose
, 2nd SP3
4 Tanner Earhart Fr Dallas *5 28-16(70) Beat Wyse,  Lost Walden, Willett, 3rd SP3

5 Alek Callahan Sr Eagle Point * *3 15-4(145) Lost Hurd, 1st RV, SP4, 3rd EP
6 Jacob Brundridge Sr Silverton * 13-5(55) Lost Blough, 1st HillHi
, 4th SP3
7 Wyatt Slaght Sr Mt View * 12-8(45) 2nd SP4
8 Patrick Leipart Jr Summit * 24-6(115) 1st Bend
, 3rd SP4
9 Ryan Wheeless Fr Parkrose 18-9(155) 1st SP1, 3rd Larson
10 Grant Borsberry Sr Wilson 12-6(60) Lost Rich, 2nd Elks, SP2
11 Michael Coulter Jr Sherwood * 21-9(85) 2nd SP1, 3rd Rose
12 Steven Patton So Sandy 23-12(65) 3rd SP1
13 Chase Misener Jr Mt View 19-24(-25) 4th SP4
14 Cameron Allender Fr Sherwood 13-12(5) 4th SP1

15 Bryan Gastelum-Plata Jr Cleveland *6 20-14(40) 3rd SP2
16 Charlie Mallon Sr Hood River Valley 8-9(-5) 4th SP2


138  
1 Josh Reyes Sr Parkrose *6 *1 *1 *1 26-0(360) Beat DeHart, Michaels, Winebarger, 1st Larson, Elks, SP1
2 Riley Jaramillo So Churchill *6 17-4(190) Beat Hernandez, Bender, Garcia, Winebarger, Lost Walters, Molinari, Miller, 1st Elks
, SP4

3 Mitch Willett Fr Redmond *4 35-7(200) Beat Earhart, Garcia, 2nd SP4, 3rd CC, AI
4 Kaleb Winebarger Jr Mt. View *2 *4 *2 17-2(145) Lost Jaramillo, 1st AI, Bend, 2nd BB, Elks, 3rd SP4
5 AJ Garcia Sr Hermiston * *5 *5 *5 16-11(80) Beat Skeen, Lost Willett, Jaramillo, Hoffenbredl, Shinkle, Van Anrooy, 1st SP2

6 Adrian Lopez Sr South Albany * * *6 *3 16-3(170) Beat Stokes, Hernandez, 1st Beisell, SP3, 2nd Owings, 3rd York
7 Rodolfo Hernandez Sr Woodburn *4 13-6(60) Lost Jaramillo, Stokes, Lopez, 2nd York, SP3
8 Blaine Hays Jr Sandy 20-14(50) Beat Dindinger, Skeen, Spring, Lost Jaramillo, Peterson, 2nd SP1
9 Ryan Skeen Jr Pendleton * 26-13(110) 1st York, 2nd FB, SP2
10 Loren Denn Jr Eagle Point 12-6(55) 1st RV, 2nd EP, 4th SP4
11 Ben Greisenauer Sr Silverton * 14-6(50) Lost Jaramillo, Skeen, 3rd SP3
12 Alex McNiell Jr Crescent Valley 20-12(40) 4th SP3
13 Nate Hamilton Sr Roosevelt 17-6(65) 3rd SP2

14 Collin Cubbage Sr Wilsonville 20-7(75) 3rd SP1
15 Ryker Malchow So Sandy 6-6(0) 4th SP1
16 Devin Bonser So Hermiston 18-22(-20) 4th SP2


145
1 Ryan Spencer Jr Dallas * *6 *1 23-7(305) Beat Klient, Lost Meeker, Pitcher, 1st PacCoast, SP3, 2nd CC
2 Terrell West Fr Jefferson *3 20-5(130) 1st SP2
3 Tracy Pitcher Sr Mt View * *2 18-4(155) Beat Spencer, 1st SP4, 2nd AI, 3rd Elks

4 Brock Wilson Sr Crescent Valley 24-7(125) 2nd GP, EP, SP3
5 Austin Klient Sr Lebanon *3 *4 13-6(55) Lost Hada, Harman, Spencer, 2nd Rose, 3rd SP3
6 TJ Hancock Jr Pendleton * 31-15(125) Beat Kearney, Lost Sepulveda, 2nd Muilenberg, Liberty, SP2, 3rd FB

7 John Hickey Sr Redmond *6 23-9(95) 2nd SP4
8 Justin Kearney So Churchill 14-4(100) Lost McClure, Hancock, 1st Willamette, Milwaukie, 3rd SP4
9 Noah Haines Sr Bend 26-13(75) 3rd AI, Bend, 4th SP4
10 Chaz Peterson Sr Hood River Valley *5 26-13(75) 3rd SP2
11 Garrett Rotzien Sr Sandy 18-14(90) Beat Hancock, Lost Haines, 1st SP1, Larson
12 Garret Heckenberg Sr Sherwood * 18-11(55)
2nd SP1
13 Josiah Day So Wilsonville 24-16(50) 3rd SP1
14 Michael Feltman Sr Liberty * 19-11(50) Lost Reyes, 2nd Larson, 4th SP1
15 Tanner Sallee Fr Lebanon 3-2(5) 4th SP3
16 Mitchell Waters So The Dalles 17-14(15) 4th SP2


152
1 James McCoy Jr Eagle Point * *4 *4 34-5(280) Beat McClure, Winningham, Lost Harker 3X, Berger, Roach, 1st RV, EP, SP4, 3rd CC, GP
2 Hunter Dehlin Sr Liberty * *3 *2 24-8(145) Beat Terry, Lost Terry, Janssen, 1st SP1, 2nd Liberty
3 Kiante Davis Sr Lebanon * * *5 *1 23-5(320) Beat Heidt, Hoeptner, Dehlin, Lost Dunagan, Harkey, 1st Rose, HillHi, SP3
4 Andrew DeHart Sr Hood River Valley *4 *4 *6 34-10(190) Lost Hammond, Coleman, 1st Elks, SP2
5 Myles Terry Fr St Helens *5 32-1(200) Beat Dehlin, Lost Dehlin, 1st Tigard, PacRim, 2nd SP1
6 CJ McKinnis Jr Sandy * *3 35-5(195) 1st Liberty, Larson, 3rd SP1
7 Kyle Lovell Sr West Albany 3-1(30) 2nd SP3
8 Tyson Janssen Sr Dallas 27-10(95) Beat Wright, 3rd SP3
9 Navene Binder So Franklin 15-2(110) 1st PIL, 2nd York, SP2
10 Alex Ferder Sr Pendleton 29-13(100) 2nd York, 3rd SP2
11 Kevin Wright Sr Mt View 26-8(125) Beat Dehlin, Lost Janssen, 1st Bend, 2nd SP4
12 Andrew Bordeaux So Churchill 15-8(55) 2nd Milwaukie
, 3rd SP4
13 Brock McDonough So Hermiston 14-24(-50) Beat Janssen, Lost Bordeaux, 4th SP2

14 Sebastian Lopez Sr Springfield 19-13(30) 4th SP4
15 Steven Ho So Parkrose 11-16(-25) 4th SP1
16 Stephen Snegireff Sr Woodburn 10-6(20) 4th SP3

 
160

1 Scotty Dunagan Sr Dallas * *2 *4 27-3(2895) Beat Barnett, Rodelo, Davis, Lutz, Lost Rubio, Berger, Crawford, 1st SP3, 2nd CC, Resers
2 Hunter Hoeptner Sr Eagle Point *3 *1 36-7(365) Beat Harkey, Winningham, Jones, Lost Huey, Thorsen, 1st EP, SP4, 3rd CC, RV

3 James Lutz Sr Lebanon *6 *6 30-8(150) Lost Rebeishke, McNichols, McCallum, Beard, Dunagan, 2nd HillHi, SP3, 3rd Rose
4 Kyle Hammond Sr Cleveland * *2 44-5(310) Beat Dehart, 1st York, PIL, OC, SP2, 3rd Elks
5 Spencer Barnett Jr Sandy * 24-6(185) Beat McCallum, Lost McCallum, Dunagan, 1st Liberty, Larson, SP1
6 Andrew Rice Sr Sherwood * *3 33-6(175) Lost Horsey, 2nd SP1, 3rd Rose, York

7 Gavin Carroll Jr Churchill *5 22-8(115) Lost Hughey, Horsey, 2nd Willamette, Elks, SP4
8 Jacob Thompson So Summit 23-2(110) Lost Wright, 3rd AI
9 Joe Jones Sr Willamette *6 *4 20-3(110) Lost Hoeptner, 1st Willamette, 2nd EP, 4th SP4
10 Bob Coleman So Hermiston 30-16(100) Beat DeHart, Lost Carroll
, 2nd SP2
11 Laramie Boston Sr Pendleton 23-19(30) 3rd SP2
12 James Brunson Jr West Albany 4-1(25) 3rd SP3
13 Kyle Weseman Sr Hood River Valley 22-9(65) 4th SP2

14 Jordan Grenfell Sr Liberty 15-20(-15) 3rd SP1
15 Nick Urban Jr Putnam 16-12(20) 4th SP1

16 Brandon Dawson So Lebanon 4-2(10) 4th SP3
 
170 

1 Devin White Sr Sandy * *2 38-5(315) Beat Rebischke, 1st Liberty, SP1, 3rd Larson, Resers

2 Colton Sallee Jr Lebanon *6 *1 40-10(325) 1st SP3, 3rd HillHi
3 Pyper McCallum Sr Pendleton *2 *3 34-8(305) Beat Staigle, Barnett, Lost Nonnenmacher, Barnett, Carter, Fischer, 1st FB, SP2, 2nd Bob Mars, Muilenberg, Liberty, Resers
4 David Horsey Sr Silverton * *5 33-7(180) Beat Carroll, Rice, Lost McCallum, 1st Elks, Milwaukie, 2nd SP3
5 David Rebischke Sr Dallas *4 *4 31-12(105) Lost Fischer, White, 3rd SP3

6 Dakota Carter Sr South Albany * 12-4(70) Beat McCallum, 2nd Owings, York, 4th SP3
7 Jesse Rodelo Sr Hermiston * 17-21(0) Lost Rice, 2nd SP2
8 Eric Morales Sr The Dalles-Wahtonka * 16-6(65) Beat Swafford, 3rd FB, SP2
9 Sean Freeman Sr Eagle Point *6 14-7(35) 1st SP4
10 Zilen Nichols Sr St Helens 20-11(65) 2nd SP1
11 Tucker Pies Jr Bend 21-10(80) 2nd SP4
12 Toby Arndt Jr Mt View 17-12(45) 3rd SP4
13 Michael Monroy Sr Churchill 14-10(20) 4th SP4
14 Jakob Fullbright So Wilsonville 26-17(55) 3rd SP1
15 Cody Neuhaus Jr Milwaukie 3-8(-25) 4th SP1

16 Chancellor Swar Jr Roosevelt 14-14(0) 4th SP2

182
1 Haszell West Sr Jefferson * *3 *1 31-2(360) 1st CC, Owings, PIL, SP2
2 Jeremy Funk Sr Sandy *6 *4 *2 28-9(155) Lost Hamilton, 1st SP1, 2nd Larson, 3rd Liberty

3 Triston Ringhouse Sr Dallas 20-12(95) 1st SP3
4 Brice Hogan Sr West Albany * *4 16-3(85) Beat Yates, Line, 2nd Elks, 3rd SP3
5 Brennan Yates Sr Redmond * *5 22-7(145) 1st AI
, SP4
6 Steven Swafford Sr Hood River Valley *6 28-15(85) Lost Morales, 2nd SP2

7 Jesse Wynn Jr Lebanon 3-1(30) 2nd SP3
8 Mitch Hindrum Sr Churchill 20-7(115) 2nd Willamette, Milwaukie, SP4, 3rd Elks
9 John Henry Line Fr Hermiston *3 22-13(55) 3rd SP2
10 Tanner Yeager Sr Pendleton 28-13(75) 4th SP2
11 Doug Fry Jr Putnam 17-13(40) 2nd SP1
12 Cade Foisset Jr Bend 19-10(65) 3rd SP4
13 Blain Cloney Jr Eagle Point 17-16(5) 4th SP4
14 David Ferguson Sr Milwaukie 11-13(0) 3rd SP1
15 Devin Thompson So Liberty 8-19(-55) 4th SP1

16 Nick Smith Jr South Albany 4-2(10) 4th SP3
 
195

1 Sam Colbray So Hermiston *1 *1 49-0(565) Beat Soto, Z Smith, 1st TriState, Rollie Lane, Resers, SP2
2 Jackson Soto Sr West Albany *2 *3 *2 21-1(175) Beat Ray, Lost Colbray, 1st Elks
, SP3
3 Ryan Jurgens Sr Sherwood *5 *4 *3 28-3(205) Beat Hamilton, 1st York, SP1, 3rd Rose, Holiday

4 Justin Hamilton Sr Wilsonville * *5 31-9(175) Beat Funk, Lost Jurgens, 1st Elks, 2nd Liberty, York, SP1
5 Ethan Pomeroy So Eagle Point *4 19-5(165) Lost Wilson, 1st RV, SP4, 2nd EP
6 Caleb Naughton Sr Dallas * 20-15(50) Lost Colbray
, 2nd SP3
7 Robert Caudillo Jr Benson 16-4(95) 1st PIL, SP2

8 Joseph Linebarger So The Dalles-Wahtonka *6 20-7(95) Lost Hamilton, 2nd AI, Elks, 3rd SP2
9 Zach LaCasse Sr Redmond 18-19(20) 2nd SP4
10 Noah Yunker So Summit 15-11(40) 3rd SP4
11 Arien Craggett So Lebanon 4-1(25) 3rd SP3
12 Max Lane So Hood River Valley 11-17(-30) 4th SP2
13 Chance Swenson So Ashland 14-12(10
) 4th SP4
14 Anthony Flynn So Milwaukie 10-11(5) 3rd SP1
15 Robert Tiefenback Fr Sandy 5-4(5) 4th SP1
16 Anthony Sutherlin So South Albany 4-2(10) 4th SP3


220
1 Steely Smith Jr West Albany *2 *2 *2 29-1(295) Beat Ray, Sipe, Lost Odighizuwa, 1st GP, Elks, SP3
2 Mason Montgomery Sr Ashland * *3 *2 *1 29-0(380) 1st Springfield, GP, RV, Bend, EP
, SP4
3 Riley Sipe Jr Dallas *5 *4 *3 27-9(175) Lost Becker, Odighizuwa, 2nd Resers, SP3, 3rd PacCoast
4 Michael Finn Sr Hermiston * *4 16-7(100) 1st SP2

5 Juan Hernandez Jr. Jr Putnam *6 23-4(155) 1st SP1, 3rd York
6 Kendall Shurts Sr Hermiston * 4-3(25) 2nd SP2

7 Jeremy Breedlove Sr Hood River Valley * 6-4(20) 3rd SP2
8 Cody Gubbels Sr Silverton 6-2(40) Beat Bliss, 2nd HillHi, 3rd SP3
9 Jeff D'Auvergne Jr Putnam 22-7(95) 2nd SP1
10 Hunter Sexsmith Sr Parkrose * *5 4-1(25) 3rd SP1
11 Martin Layna Sr Sherwood 17-17(0) 4th SP1
12 Dane Maury Sr Springfield 15-10(50) 2nd SP4
13 Michael Hageman Jr Bend 25-11(90) 3rd SP4
14 Kyle Snyder Jr Dallas 15-7(40) 4th SP3
15 Jakob Larsen So Ben
d 9-9(0) 4th SP4
16 Brandon Redeau Jr Roosevelt 19-11(40) 4th SP2
 
285

1 Semise Kofe Sr Roosevelt * *2 *1 *1 28-1(310) Beat Powers, Eisenberg, Lost Schubert, 1st PIL, SP2
2 Robert Powers Sr Wilson *5 32-3(185) Beat Rodelo, Lost McGuire, Kofe 2X, 2nd PIL, SP2
3 PJ Shubert Sr Pendleton *3 *3 30-7(250) Beat Kofe, Clokey, Williams, Lost Yraguen, Rodelo, McGuire, Sandoval, 1st FB, 2nd Bob Mars, Liberty, York, Resers, 3rd SP2

4 Cody Eisenberg Sr Ashland * *4 *2 23-2(235) 1st Springfield, RV, Bend, EP, SP4
5 Tristan Glaser Sr South Albany * * 12-2(135) 1st Beisell, 2nd Owings, York, 1st SP3
6 Cameron Clokey Sr Silverton * 7-3(50) Beat Glaser, Lost Schubert, 2nd HillHi, SP3
7 Devon Wade Sr West Albany 30-3(190) Beat Garcia, McGuire, Eisenberg, Lost Rodelo, 1st Elks, 2nd GP, 3rd SP3
8 Armando Garcia Sr Hermiston *2 *4 33-13(100) Lost Wade, 4th SP2
9 Luise Rodriguez Sr Liberty *6 25-10(140) 1st SP1, 2nd Larson
10 Zack Mason So Putnam 18-7(75) 2nd SP1

11 Mario Olmedo Sr St Helens 25-6(105) 3rd SP1
12 Gilbert Delgalado So Springfield 10-6(45) 2nd SP4
13 Jacob Brauchler So Redmond 22-18(40) 3rd SP4
14 David O'Connor Jr Bend 19-12(35) 4th SP4
15 Andrew Lademarco Jr Corvallis 20-9(55) 4th SP3
16 Tony Munoz So Wilsonville 18-22(-20) 4th SP1

2013-14 5A Team Rankings/Comparison

1 Dallas 175   2nd 145.5
2 Hermiston 172   1st 174

Lebanon 140   3rd 134
4 Sandy 121   5th 97
5 Churchill 120   6th 86
6 Eagle Point 115   4th 111.5
7 Pendleton 95   11th 61
8 Hood River Valley 85   12th 58
9 West Albany 76   10th 64
10 Jefferson 75   8th 71
11 Redmond 45   13th 57.5

 
 
 
Sign Guest Book  View Guest Book 

The Oregon Wrestling Forum
337 NE Marshall Loop
Boardman, OR 97818
541-720-6003
Email: rrockwell@theowf.net
Copyright 2005-2008

Design Your Own Website, Today!
iBuilt Design Software
Give it a try for Free